Hipnoz tehlikeli mi?

Hayır. Hipnoz günde bir çok kez bilinçsizce yaşadığımız bir durumdur. Mesela uykuya dalmadan hemen önce ve uyandığınız anda ‚uyku mahmurluğu‘ dediğimiz anlarda. (burdan hipnozun tehlike arzetmediğini anlayabilirsiniz).

Hipnozdayken mahrem sırlarımı söylüyor muyum?

Hayır. Şahsınızla ilgili mahrem veya özel sırlarınızı, daha önce hipnoz için gerekli olduğunu anlaşıp onaylamadığınız taktirde, açıklamıyorsunuz. Örnek: Hipnozcu banka şifrenizi bilmek istiyor. Elbette buna cevap vermeyi red edeceksiniz çünkü hipnozdayken de kendi kontrolünüz tamamen sizin elinizde.

Hipnozdayken uyuyor muyum? Hipnozdayken etrafımdaki sesleri duyuyor muyum?

Hipnozdayken uyumuyorsunuz, bayılmıyorsunuz fakat değişik bir farkındalık durumundasınız. Bu halde bütün dikkatiniz kendinize yönelik oluyor. Duyularınızın oranı 300% artıyor.

Hipnoza girmek istemezsem ne olur?

Hipnoza girebilmek için buna açık ve istekli olmanız gerekiyor. Rızanız olmadığı taktirde hipnoz gerçekleşmez. Hipnoz etkisini gösteremez.

Hipnoza yatkın olup olmadığımı bilebilir miyim?

Eğer değişime açık, hazır ve meraklıysanız, hipnoza yatkınsınız.

Hipnoz olduğumda iradesiz miyim?

Hayır, değilsiniz ve olmuyorsunuz. Çünkü hipnoz esnasında dikkatiniz odaklanıyor ve konsantrasyonunuz kesinlikle daha güçlü oluyor. Tam aksine hipnoz sayesinde iradeniz azalmıyor, güçleniyor. Mesela siz,  sigarayı bırakma iradenizle bize geliyorsunuz.

Hipnozda fiziksel değişim gerçekleşiyor mu?

Evet, mesela sigara bırakma hipnoz seansında anında alyuvarlarda artış oluşuyor ve kilo verme hipnoz seansında iştah azalıyor. Hayati değerleriniz hipnoz esnasında düzene giriyor.

Hipnoz öncesi ve sonrası kan alındığında değerlerde değişim görünüyor.
Ve bütün bunlar sadece 20 dakikalık hipnoz sürecinde oluyor. Doktorlar dahi sonuçlara şaşırıyorlar.

Hipnoz ile neler iyileştirilemez?

Kemik kırıkları, fiziksel engellilik, doğuştan olan hastalıklar.

Hipnoz hangi sebeplerden dolayı engellenebilir?

Stres, zamansızlık, uyarıcı içecek/ilaç, kronik şüphecilik, aşırı kontrol ihtiyacı ve belirgin güvensizlik. Hatta müşteri hipnozcuyla sempati kuramazsa, dolayısıyla yeterli güven oluşmadığında.

Değişimleri fark etmemiz ne kadar zaman sürer?

Değişimleri çoğu zaman ya aynı günde veya bir gün sonra fark edersiniz. Normalde bilinçaltı olumlu değişimleri memnuniyetle karşılayıp hemen izin verir. Sigara bırakmada güzel olmayan, acı tad ve az istek olabilir. Kilo vermede ise başarıyı görebilmek 3 ay kadar sürebilir.

Dinin, izoterizmin veya kara büyünün hipnozla ilgisi var mı?

Çok net: Hayır! Ancak; hipnoz ve NLP’nin yöntemlerini dinler, tarikatlar, aşırı gruplar ve sahtekarlar tarafından suistimal edilip ve/veya uygulanmıyor anlamına gelmiyor. Hipnoz günde defalarca bulunduğumuz çok doğal bir durumdur. Sonuçları olağanüstü güzeldir ancak hipnozun kendisi  sanıldığı gibi olağanüstü bir şey değildir.

Peki Scientology tarikatı, yahovanın şahitleri vb.?

Tarikatların veya dinlerin de hipnoz ile alakaları yoktur.

Hipnoz terapisini öğrenmek mümkün mü? Nerede ve Nasıl?

Evet, hipnoz öğrenmek mümkün. Hipnoz-terapistliği için ayrıca doğal tedavi uzmanlık veya tıbbi eğitim gereklidir. Hipnoz uzmanlığı  eğitimini de örneğin bize ait olan HPN Akademide alabilirsiniz.

Hipnozun içeriği ve akışı nedir?

Ücretsiz öngörüşme
Hipnoz seansı
Ücretsiz seans sonrası görüşme

Hipnoz esnasında istemediğim şeyler yapıyor muyum?

Kesinlikle hayır. Hipnoz esnasında uyanıkken de izin verecekleriniz olacaktir. Daha farklı şeyler olmayacaktır. Kontrolünüz sizde olacak, değerlerinize ters durumlara müsaade etmeyeceksiniz. Örnek: Vegan birine hipnozda et yedirilmesi mümkün değil.

Hipnozdayken tekrar uyanamazsam ne olacak?

Bu mümkün değil, çünkü hipnoz minimum günde iki kez (gece uyumadan önce ve sabah uyandığınızda) yaşadığınız,  tabii bir hal ve siz sonuçta her gün uykudan da uyanıyorsunuz.

Hipnozda olmak nasıl bir his?

Hipnoz tamamen fiziksel ve zihinsel rahatlama oluşturan bir durum. İnsan kendini sakin,huzurlu ve tamamen rahat hissediyor. Hipnoz esnasında etrafınızdaki herşey ikinci planda kalıyor. Dikkatinizi sadece kendinize verdiğiniz,  istenilen bir durumdur hipnoz.

Kimler hipnoz edilir, kimler edilmez?

Bebekler, zihinsel engelliler, şizofren hastaları, epilepsi hastaları, alkol/uyuşturucu bağımlıları ve şiddetli intihar tehlikesi taşıyan insanlar haricinde, hipnoza açık olan ve izin veren herkes hipnoz edilir.

Hipnoz seansında veya gösterisinde olanları unutacak mıyım?

Hipnozcu hipnoz terapisi için önemli bulması haricinde hiç bir şeyi unutmuyorsunuz. Örnek: Bir ameliyat için hipnotize edilen hastanın,  bütün detayları hatırlaması gerekmez. Mesela ameliyatta kaç dikiş atıldığını.

Şov hipnozunda ise; hipnoz uzmanı programa dahil ederse ve siz de şova açık bir kişiyseniz, kısa süreliğine bazı şeyler unutulabilir. Bu kesinlikle geçici bir durumdur.

En sık hangi durumlarda hipnoz başarılı şekilde uygulanıyor?

En sık korkularda, fobilerde, sigara bırakma ve kilo vermede. Tabii ki daha bir çok başka alanlar da mevcut. Fiziksel olmayan ve istekli olduğunuz her türlü değişimi sağlamanız hipnozla mümkün. (Lütfen sayfadaki  „seanslar“ ve „diğer seanslar“ kısmını inceleyiniz.

Hipnoz ne zaman gerçekleşemez?

Hipnoz olacak kişi izin vermez ise veya hipnozcunun talimatlarını yerine getirmez ise.

Hipnoza inanmaya mecbur muyum?

Hayır, inanmaya mecbur değilsiniz, hipnoza açık olmanız ve izin vermeniz yeterli.

Hipnoz seansında en önemli faktör nedir?

Güven, hipnoza katılmak ve izin vermek.

Bir hipnozcuya giderken nelere dikkat etmem gerekir?

Muhakkak daha önce ya internetten yada kişisel tecrübelerden bilgi edinin. Sosyal medyada araştırın, hangi referansları var veya sempati duyuyor musunuz, karar verirken bu çok önemlidir. Hipnozcu daima öngörüşmeden sonra karar vermeniz için size zaman da tanıması gerekir. Sözleşme yapılması ısrar edilmemeli.

Seansın başarılı olmasını ben de etkileyebilir miyim?

Evet, ne kadar dahil olup değişimlere izin verirseniz, sonuç da o kadar başarılı olur.

Show hipnozu, hipnozun ciddiyetine zarar verir mi?

Hayır, eğer hipnozcu onur, ahlak vs. ile oynamazsa. Şov hipnozu ile hem gerekiyorsa korku alınabilir hemde hipnozun gücünü gösterebilirsiniz. İyi bir şov ile çok sempati kazanmanız mümkün.

Hipnoz eğitimi alınması mecburi mi?

Evet, eğitim alınmadan uygulama yapılması doğru değildir. Ayrıca; eğitim ne kadar iyi ve kaliteli olursa, o kadar etkili yardımcı olunur. www.hpnakademi.netwww.hpn-akademie.de

Kimler hipnozcu olabilir?

18 yaşını doldurmuş, iyi itibari olan ve psikolojik rahatsızlığı olmayan herkes.

Aklınıza takılan ve öğrenmek istediğiniz tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilir, birebir görüşmek için uzmanlarımızdan randevu al abilirsiniz.

UYARI!

Eğitimlerimiz ve çalışmalarımız herhangi bir tedavi içermez. Tamamen kişisel gelişim ve dönüşüm tekniklerine yönelik çalışmalardır. Bu eğitimlere katılmış olmak, kişilere tedavi hakkı vermez.